Вторник, 09.03.2021, 02:58
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2016 » Декабрь » 29 » Українською – прикольніше
22:05
Українською – прикольніше

Ми все частіше чуємо з різних куточків держави, що мова єднає, що це наш скарб і наша душа.

А чи це насправді так? Можливо, мова - це лише засіб спілкування та передачі думок, адже, з матеріального погляду, у мові немає нічого, окрім звуків, що створюють слова, речення.

А з іншої точки зору, тільки у мові ми можемо побачити спосіб мислення нації, її досягнень у науці чи мистецтві, її історію врешті-решт.

Ліна Костенко наголошує: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їй відбирає мову». На жаль, таких прикладів у світі безліч. Племена сарматів, печенігів були могутніми та величними, але своєї держави створити вони так і не змогли, бо не вберегли  мови. Чи інший приклад - єврейський народ. Тисячі років розпачу та гонінь не знищили його. Чому ж? Ці люди зараз борються на берегах Червоного та Мертвого морів, бо вони не втратили своєї мови, традицій.

А що українці? Лише завдяки нашим майстрам слова Україна залишилась Україною, а не «окраїною».

Е. Челебі, письменник Османської імперії 17 ст., зізнавався : «Українці - стародавній народ, а мова їхня багатша, ніж персидська, китайська, монгольська і всілякі інші».

Коли ж ми зрозуміємо єдину важливу річ: мова акумулює енергію народу!? Тому затвердження російської як другої державної призвело до того, що ми ледь не стали рабами. Зникнення мови прирікає нас на смерть.

Лише зберігши мову, ми зможемо рухатись далі; мова - це те, що підніме нас з колін.

У рамках проекту « Мова – ДНК нації», який організував гурток журналістської майстерності, ми провели соцопитування  у різних структурах, під час якого визначили, скільки бродівчан знають свою мову. Ось які питання ми ставили:

  1. Скільки літер в українській абетці?
  2. Назвіть основоположника української літературної мови.
  3. Назвіть зачинателя української літературної мови.
  4. Назвіть автора таких рядків:

 Учітеся, брати мої!
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь, − 
Свого не цурайтесь.

Та багато інших запитань журналісти гуртка ставили бродівчанам. На жаль, статистика не зовсім приємно вражає. Абетку знають всього лиш 30% опитаних, і  більшість із них складають учні початкових класів. Про Шевченка знають усі, а от про Котляревського, як зачинателя української літературної мови, чули одиниці. Поетичний дух у поєднанні зі знаннями вражає! Будемо сподіватись на кращі результати.

Педагогічний коледж ми, звичайно, не оминули. Тут цікавіше. Ми провели надзвичайно цікавий екскурс у світ мови. Ця подорож вразила як студентів, що брали активну участь, так і нас, журналістів, оскільки ми з впевненістю можемо сказати, що наші студенти знають мову. Дякуємо вам за старанність.

З нагоди відзначення Дня української писемності та мови нами та  студентами групи П-41 для наймолодших студентів було організовано тренінг-спілкування «Буду я навчатись мови золотої…»

Члени журналістського гуртка представляли такі зупинки: «Лексична», «Коректор», «Літературна», «Швидко. Правильно. Влучно». Було створено маршрутні карти для кожної академгрупи. Перемогла команда «Патріоти» (гр. П-12).

Найцікавішою частиною тематичного дня була організація  перерв. Під час першої перерви під назвою «Голос мови – голос України» кожен зміг почути надзвичайну  мелодію нашого історичного минулого та пісні, у яких оспівувалися традиції народу та любов до власної мови.

На другій перерві ми представили відео «Мова – ДНК нації». До створення відеоролика долучився колектив телеканалу  «ТРК Броди».

Вразило й тематичне наповнення газети «Шпилька», яка містила у собі творчі доробки студентів, присвячені дню мови, а також оформлення фойє коледжу, фотосесія.

І звичайно, дух свята, що знайшов місце у кожному серці завдяки створеній атмосфері. Тому ми дякуємо Сокур Руслані Богданівні за чудову організацію нашого маленького колективу, що згуртував у єдиному пориві весь коледж.

                              ФОТО                                           Князь Олена

Переглядів: 398 | Додав: valdz | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: