Вторник, 09.03.2021, 03:25
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2016 » Апрель » 8 » «Іван Франко - поет національної честі»
10:26
«Іван Франко - поет національної честі»

«Мої п’єси – то мій смуток. 

Драма – моя давня страсть», 
                              Іван Франко


         У 2016 році виповнюється 160 років від дня народження та 100 років від дня смерті великого українського письменника, поета, публіциста, перекладача, вченого, громадського і політичного діяча Івана Франка. Він неповторний геній українського народу. Син України.
       Якби нам було дано порівнювати, то Франка можна було б порівняти з такими велетнями світової культури, як Данте або Шекспір, Гете або Пушкін. Але нехай Франко залишається Франком. Називаємо його титаном праці, що високо підніс українське слово. Жив і працював в ім’я народу і для народу. До останніх днів вірив у неминучість його національного відродження, у створення власної держави. Його титанічний труд не був належно поцінований сучасниками, Франка мучила трагічна самотність, неприйнятна і незрозуміла загалом його подвижницьких зусиль, його світлих намірів і домагань. 
       Лірика Франка - це своєрідний прекрасний світ, що відбирав його переживання, але вона є також і зброєю у боротьбі проти ворогів українського народу. 
        У зв’язку з вшануванням пам’ятних дат та з метою виховання у молоді патріотизму, поваги до історії, враховуючи важливість постаті Іванка Франка для розвитку української державності, культури, для учнів та студентів Брідщини було організовано перегляд вистави за твором І.Франка «Украдене щастя». Актори Львівського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича надзвичайно вразили нашу молодь, показавши на сцені свій талант. Режисери зацікавили кожного творчістю Франка. Студенти були задоволені тим, що відвідали виставу. Перегляд твору наштовхнув на дослідження його створення:

18 березня 1891 року Крайовий відділ Львівського сейму оголосив закритий конкурс на кращу драму. І.Франко послав на конкурс свою п’єсу «Шандар». На жаль, митцеві присудили лише третє місце. Справедливішим від журі виявився час: драма «Украдене щастя» й досі йде на сценах багатьох театрів, а про ті твори, що в 1891 році зайняли перше й друге місця, ніхто й не згадує.

На вимогу журі автор переробив кінцівку п’єси, замінивши шандаря  листоношею.

В основі п’єси лежить народна пісня, яку колись для поета записала сестра Ольги Рошкевич (Михайлина Рошкевич) – «Пісня про шандаря».

Сценічне народження п’єси «Украдене щастя» відбулося 16 листопада 1893 року в львівському театрі «Руська бесіда». На прем’єрі був присутній письменник. Хоч драма йшла в зміненому, як каже автор, скаліченому варіанті, доктору Івану Франкові було присвоєно високий титул талановитого драматурга, справжнього майстра. Це одностайно визнали прогресивний глядач і демократична критика. Бурхливі оплески, увінчання автора лавровим вінком, схвальні відгуки в пресі – усе це вилилося в грандіозне свято перемоги української сценічної культури.

У Києві п’єса вперше з’явилася на сцені 1904 року в театрі братів Тобілевичів. Роль Миколи грав І.Карпенко – Карий, шандаря – М. Садовський, Анни – Л.Лінницька. Лише з 1913 року театри почали ставити «Украдене щастя» за первісним, нецензурним текстом.

 Гудзій Роксолана

Переглядів: 1638 | Додав: valdz | Рейтинг: 1.7/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: