Вторник, 09.03.2021, 02:48
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2018 » Март » 5 » Історичний колаж «Товариство «Просвіта»: історія, діяльність, значення»
15:17
Історичний колаж «Товариство «Просвіта»: історія, діяльність, значення»

Життя іде і все без коректур,
і як напишеш, так уже і буде.
Але не бійся прикрого рядка.
Прозрінь не бійся, бо вони як ліки.
Не бійся правди, хоч яка гірка,
не бійся смутків, хоч вони як ріки.
Людині бійся душу ошукать,
бо в цьому схибиш – то уже навіки.

Ліна Костенко

26 лютого гурток історичного краєзнавства провів захід «Товариство «Просвіта»: історія, діяльність, значення». Студенти групи П13 представили нелегкий шлях товариства «Просвіта», шлях заборон, гонінь, переслідувань, просвітницької діяльності. Незважаючи на це товариство вистояло. Довгий 150 літній шлях залишив в історії неоціненний скарб культурно – освітньої роботи.

Понад три чверті століття «Просвіта була частиною життя Галичини. Її називали Матір’ю усіх українських національних товариств, Світлом, Знанням, Добром і Волею українського народу.

Частина української інтелігенції разом із церквою заснувала «Просвіту», це був ніби ще один крок Української держави в духовному та ідейному плані. Саме вона зіграла важливу роль у встановленні нашої державності.

Товариство «Просвіта» у важкий для України час, в нестерпних умовах займалася освітою, культурою, театрами, гуртками, кредитовими спілками, страховими товариствами, підприємствами і головним – вихованням молоді. Найголовніше завдання – виховання українців, людей, і в цьому історична роль «Просвіти».

«Просвіта» видавала твори українських письменників, шкільні підручники, газети «Читальня» та «Письмо з «Просвіти»», літературно- наукові альманахи, організовувала читальні, пересувні бібліотеки.

Тисячолітні зусилля найкращих і найшляхетніших з людського роду пішли на те, щоб зродити в людських душах віру в непереможність правди, яка не міряє жертв і не знає страху, любов до рідного краю, відданість чесній праці задля майбутнього українського народу. Їх незмінний заклик: «Добробут народній та воля – то наша найперша засада».

Після багатьох заборон «Просвіта» 1989р. відновилася у вигляді товариства Т. Шевченка. Завдяки їй згуртувалися люди, для яких доля України та її незалежність була на першому місці.

Так, через всю історію наші предки творили дух людської і національної гідності, щоб збудувати міцні опори для національного самопізнання, щоб кожен з нас був справжнім сином свого народу і свого роду.

Біля джерел «Просвіти» стояли кращі сини і дочки українського народу, діячі культури, священики, меценати.

ЇЇ велика праця це - приклад у нашій культурно-національній діяльності і розбудові Незалежної України в нинішній, також нелегкий час.

Нехай ніколи до нас не прозвучать слова Олеся Гончара «Руйнуємо тим, що осторонь стоїмо. Руйнуємо своєю байдужістю!».

 

Переглядів: 276 | Додав: valdz | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: