Понедельник, 08.03.2021, 05:37
Вітаю Вас, Гість

ВІДДІЛЕННЯ "ТЕХНОЛОГІЧНА ОСВІТА”

     У 1957 році в педучилищі з ініціативи директора П. Скотинянського було організовано відділ підготовки вчителів праці та креслення. Кваліфіковані викладачі вводили студентів у педагогічний світ, виховували, розвивали їх, щоб стали справжніми вчителями. Технічні  і спеціальні дисципліни викладали Д. Тіщенко, В. Невмивако, Б. Рогальський, В. Шинкаренко, В. Півень, М. Сторожинський, Є. Устянич, А. Ліфанова та інші. Студенти оволодівали навичками і методикою ручної та механічної обробки деревини, металу та інших матеріалів. Перший випуск датується 1959 роком. Першим завідуючим відділенням був Півень М.А. Починаючи з 1970р. його очолювали Дубнюк М.А., Парасюк І.А., Скорбатюк Д.Д., Невмивака В.М., а з 1991 р. Покора Л.В. – добрий вчитель і організатор, розумний вимогливий керівник.

     За 52 роки на відділенні підготовлено біля  3-ох тисяч  вчителів трудового навчання. Серед випускників відділу заслужений учитель України Т. Шах, доктори наук Є. Устянич,  В. Луцишин та інші, кандидати наук І. Зарівняк, В. Кондратюк, В. Муштук, Б. Кривошина, І. Галян та інші, керівники державних і освітянських установ В. Мартиняк, І. Рудніцький, В. Пророк,  В. Панькевич, Н. Смакула, Б. Українець, І. Смаль, Р. Кухар, О. Сарахман, В.Курницький, Й.Сосновський, О.Когут, вчителі-новатори І. Орел, С. Вознюк, З. Шунь, Т. Костюк, письменник Р. Брезіцький, журналісти З. Фрис, М. Маслій, І. Табінський та інші, якими педколедж щиро пишається. Гордістю закладу є і армія вчителів-трудовиків, які виховують у своїх вихованців любов до праці, до людини праці. 


У 1991 році було розпочато будівництво нового корпусу. При веденні будівництва, обладнанні приміщень, побудови майстерень з обробки дерева і металу використовувались педагогічні ідеї А. Макаренка. У будівельних бригадах були студенти відділення, разом з ними працювали викладачі. Скрізь панувала повна самостійність та ініціатива. Із введенням в дію нового навчального корпусу у 1994 р. матеріальна база відділення суттєво покращилась. До послуг студентів актовий зал на 500 місць, бібліотека з читальним залом на 280 місць, світлі аудиторії, навчальні майстерні: з ручної та механічної обробки деревини і металу, термічної обробки металу, гончарства, боднарства, декоративно-ужиткового мистецтва, технічного конструювання та моделювання, нові лабораторії, кабінети. А придбання комп’ютерного класу у 2007 році дозволило комп`ютеризувати теоретичні загальнотехнічні  дисципліни.  Студенти відділення – у переважній більшості  випускники сільських шкіл. Саме їхніми руками обладнані кабінети, лабораторії та майстерні. Це результат творчих задумів викладачів і студентів, які знайшли своє втілення в курсових і дипломних роботах. 

 З 1997 році у педучилищі було розпочато підготовку вчителів обслуговуючої праці. Для потреб студентів було обладнано кабінет з технології швейного виробництва, основ харчових технологій, ткацьку майстерню. Зараз на відділенні працюють дві випускні циклові комісії – загальнотехнічних дисциплін та обслуговуючої праці. В їх складі 16 чоловік, 60 відсотків із них викладачі вищої категорії. Викладач електротехніки  Мищук І.Я. – кандидат технічних наук, викладач машинознавства Кобилянський Р.А. навчається в аспірантурі при Київському національному педагогічному університеті імені М. Драгоманова.

Поряд з основною спеціальністю наші випускники одержують і додаткову – або оператора комп’ютерної техніки, або керівника гуртка декоративно-ужиткового мистецтва, або організатора спортивних гуртків і секцій. Вони мають можливість  здати в педколеджі іспити на отримання робітничих розрядів столяра, слюсаря, кравця, а також прав водія категорії  "С”.

На відділенні ведеться плідна науково-методична  робота.  Опубліковано 5 навчально-методичних посібників, 11 наукових статей, 3 навчальні програми з грифом МОН України. Викладачі педколеджу беруть участь у наукових семінарах, зокрема в тих, що відбувались у Тернопільському національному педуніверситеті імені В. Гнатюка, Кременецькому обласному гуманітарно-педагогічному інституті імені Т. Шевченка, Полтавському державному педагогічному університеті імені В. Короленка,  Уманському державному педагогічному університеті. У травні 2002 році на базі педколеджу проходив Всеукраїнський науковий семінар "Система підготовки вчителя трудового навчання”, організований АПН України та МОН України. На відділенні систематично проходять Дні науки за участю вчених Тернополя, Дрогобича та Рівного, відбуваються методичні семінари для вчителів трудового навчання району, наприклад:  "Нові технології в трудовому навчанні” (2006 р.), "Проектно-технологічна система навчання – запорука творчої підготовки вчителя трудового навчання” (2008 р.). У 2009 році саме в Бродах відновило свою роботу регіональне методичне об`єднання викладачів загальнотехнічних дисциплін вищих педагогічних навчальних закладів І – ІІ рівнів акредитації України. На відділенні проводяться предметні тижні, професійні конкурси, зустрічі з учителями-новаторами, олімпіади тощо.

Географія нашого студентства широка. Це Львівщина, Рівненщина, Волинь, Тернопільщина,  Закарпаття, Кіровоградщина, а тому під час переддипломної практики студенти відділення і викладачі, які контролюють стан її проведення, мають можливість здійснювати профорієнтаційну роботу, що дозволяє збільшити конкурс при вступі на навчання до педагогічного коледжу.

Із проголошенням незалежності України постала необхідність надати підготовці вчителів нове забарвлення, озброїти її національною культурою і мистецтвом, особливостями народних ремесел. На відділенні було запроваджено вивчення художньої обробки деревини, металу, глини, тканини, вишивки, лозо і бісероплетіння. Починаючи з 1986 року, в педколеджі працює гурток  "Різьблення по дереву”. Роботи його керівника І. Ошурка та гуртківців неодноразово експонувались на виставках різних рівнів. Схвальні відгуки відвідувачів отримали роботи нашого студентства в Перемишлі (Польща, 2000 р.), в  Києві (1999 р.),  Львові (2007 р.). Член гуртка, випускник 2005 року, Р. Дацко продовжує і сьогодні вивчення цього виду мистецтва. Його роботи експонувалися в обласному художньому музеї Тернополя (2007, 2008 рр.), він автор есклюзивної церковної атрибутики для монастирів в с. Колодіївка Тернопільської області, в Ніловій Пустині (Росія), Львівської православної духовної семінарії. Митцем пройдено заключний тур на звання "Народний майстер”. Член гуртка  "Конструктор” (керівник Я. Дутчак) Т. Муха в 2005 році став  призером всеукраїнських змагань з авіамоделювання і кандидатом в майстри спорту. 

Можуть гордитись своїми успіхами і спортсмени відділу. Щороку вони займають призові місця на районних, обласних та всеукраїнських змаганнях з баскетболу, легкої атлетики, футболу та аеробіки. Студенти відділу є активними учасниками  художньої самодіяльності: народного ансамблю танцю, хору, драматичного гуртка, вокальних і інструментальних груп.

Колектив відділення переконаний, що якою  б не була орієнтація нашого суспільства, як би не реформувалась освіта, трудова підготовка повинна займати пріоритетне місце в навчально-виховному процесі.

Завідувач відділення 

Соя Андрій Володимирович